Firmy usługowe
Transport kolejowy z Chin do stolicy i innych miast

Transport kolejowy z Chin do stolicy i innych miast

Rozwój transportu kolejowego

Dobra relacja kosztów do czasu trwania jest w przewozie towarów bardzo istotna. Nic więc dziwnego, że transport kolejowy z Chin do Polski cieszy się stale rosnącą popularnością. Tworzone są nowe trasy, dzięki którym nie stanowi problemu sprawne dostarczanie towarów do każdego zakątka kraju. Można przewozić drobne artykuły, a nawet całe ścianki aluminiowe. Są to także rozwiązania dość ekologiczne. Nie generują bowiem tyle zanieczyszczeń, co transport kołowy.

W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój w transporcie kolejowym z Chin do Europy. Obejmuje to również oczywiście transport kontenerowy do Polski. Dzięki nowym trasom otworzyły się możliwości bardziej opłacalnego przewozu towarów między Azją, a Europą. Firmy mogą teraz dostarczać swoje produkty w ciągu kilku tygodni. Stanowi to znaczącą poprawę w porównaniu z czasem potrzebnym na transport morski. Plusem jest także fakt, że połączenia obejmują między innymi Łódź czy Warszawę. Nie ma więc konieczności dodatkowego transportowania towarów z portu do miejsca docelowego.

Rola spedytorów

Firmy spedycyjne odgrywają ważną rolę w procesie transportu. Spedycja kolejowa z Chin nie jest wyjątkiem. Doświadczeni spedytorzy zajmują się wszelkimi formalnościami, których jest sporo. Doskonale wiedzą także, których towarów nie można przewozić w ten sposób. Dlatego już na etapie planowania, zleceniodawca posiada pełną wiedzę co do możliwości przewozu. Spedytor może też obsłużyć odprawy celne. Niedoświadczonym importerom takie formalności mogą przysporzyć wielu problemów. Łącznie z zatrzymaniem towaru do wyjaśnienia. To z kolei generuje wysokie koszty. Współpraca z firmą spedycyjną pozwala na scedowanie obowiązków związanych z transportem na specjalistów z doświadczeniem.

Korzyści, które niesie transport kolejowy z Chin do Polski

Transport kontenerowy koleją wyróżnia się relatywnie dużą szybkością. Nie można go oczywiście porównać z transportem lotniczym. Jednak zdecydowanie niższe koszty przemawiają na korzyść kolei. Szybkość dostaw ma znaczenia dla towarów o krótkim terminie ważności lub dla firm działających w modelu just-in-time. Jest to również bezpieczniejsza forma transportu. Minimalizuje ryzyko uszkodzeń czy kradzieży. Takie możliwości są dość wysokie w przypadku przewozów drogowych. Dodatkowo, kolej to opcja bardziej ekologiczna niż transport lotniczy czy morski. Pozwala to firmom na redukcję śladu węglowego.

Finalna wycena transportu kolejowego może pozytywnie zaskoczyć. Atrakcyjny koszt daje duże możliwości obniżki cen towarów. Im szybciej towar dotrze do odbiorcy, tym szybciej może zostać sprzedany. Nie zdarzają się więc sytuacje, że ładunek płynie miesiącami. Z powodu opóźnień kończy się sezon na dany asortyment, a importer pozostaje z problemem magazynowania. Takie ryzyko eliminuje transport kolejowy z Chin.